вівторок, 31 жовтня 2017 р.

Велесова ніч - слов'янський Хелловін

Виявляється, новомодне західне свято не таке вже й нове для словянського світу! Далеко не всі знають, що свято Гелловіна відзначали наші предки слов’яни-язичники, і називали його "Велесовою ніччю". Вона вважалася ніччю великої сили, коли тоншає кордон між світами, коли духи предків і тих, що мають народитись у майбутньому, стають одним цілим.

 Перш за все, це було сімейне свято. У "Велесову ніч" духи предків повертались до своїх нащадків, щоб благословити рід та дати пораду у вирішенні тої чи іншої проблеми. Перед святкуванням господині ретельно прибирали у хаті, вичищали всі куточки і застеляли чисту скатертину та свіжу постіль.
 Перед вечерею родина обов’язково ходила до лазні. Після водних процедур там залишали відро чистої води та новий віник для душ предків. Слов’яни вважали, що "гостям-душам", які  завітали до них, неодмінно захочеться помитися і попаритися в лазні.
Сім’я накривала святковий стіл і господар будинку перед трапезою промовляв священні слова: "Діди, приходьте, з нами пийте та їжте". Після цього вся родина сідала за вечерю. Аби душі мали змогу зайти до будинку, сісти за стіл та "пригоститись", їм обов’язково залишали відкритими всі двері. А на підвіконня ставили свічку, яка вказувала шлях до хати.
Коли ж наставала темрява, у центрі селища розводили вогнище. Усі  сходились для того, аби пострибати через багаття та походити босими ногами по розпеченому вугіллю. Це було обрядом очищення і звільненням від злих сил. Саме тому святкування Велесової ночі для слов’ян мало особливе значення.
Слов’яни також вирізали з гарбузів так званий "Ліхтар Джека". Гарбуз зі свічками ставили біля хати, і ті, хто хотів поворожити, писали на аркуші паперу своє питання, а потім підпалювали листок і дивилися на тінь від полум’я, намагаючись розгледіти відповідь.
Ворожили також і за попелом з печі. Вранці 1 листопада господиня діставала його з печі та викладала на блюдце. Так, роздивляючись попіл, вона могла дізнатись, що чекає її родину у майбутньому.
Ворожили і на сон грядущий. А сааме: підпалювали свічку в гарбузі та проговорювали магічні слова: "Нехай насниться те, що має здійснитись". Саме так у сні люди отримували відповіді на свої питання.
Також у цю магічну ніч загадували найпотаємніші бажання. Для цього перед сном клали солодке яблуко під подушку та загадували бажання. А вранці яблуко з’їдали. Вважалось, що бажання обов’язково збудеться!
Джерело: http://prolviv.com/blog/2017/10/30/velesova-nich-pradavnii-ukrainskyi-hellovin/
© prolviv.com

Немає коментарів:

Дописати коментар